Přeskočit navigaci


1. Report

Ve dnech 17. – 20.2. 2009 proběhl v seminární místnosti hudebního komplexu Musiccity workshop vedený jedním z předních francouzských sound engineerů Jean – Pierrem MATHIEUEM (pracovník renomovaného Le Studia, osobně spolupráce s La Phaze, Killing Joke, Treponem Pal). Expert měl na starosti kapelu Hentai Corporation (vítěz Skutečná liga 2008) a řešil s ní především dynamickou stránku jejich kompozic. Vše finančně zaštiťoval Francouzksý institut a zorganizoval Jarda Raušer. Více viz osobní report Radka Škarohlída, frontmana Hentai Corporation.

Jean – Pierre je osobnost. Když jsme se poprvé setkali v kavárno-posezeníčku v Musiccity před započetím naší společné práce, nedělal ze sebe haura, dal si cígo a pouze se ptal na naše základní postoje k tvorbě, hudbě atd. Jean studoval řemeslo zvukařské na Londýnské univerzitě, takže s komunikací v angličtině nebyl problém, což by pro mnohé jiné Frantíky bylo značně urážející, že nemohou komunikovat svým vyvoleným jazykem Vzhledem k tomu, že náš band je těžko zaškatulkovatelnej ( každýho kapela je přece nezaškatulkovatelná :)) přistoupili jsme od dlouhýho kecání k činu. V tento moment ovšem nastal pro všechny přihlížející šok. Jean nám oznámil, že se následující 4 hodiny budeme věnovat nazvučení koncertního roomu. Nebyl jsem prozatím svědkem ničeho takového. Místnost si proměřil a pomocí všemožnejch programů v jeho industrial kapelama polepenym macbooku si udělal premix bez toho aby se začalo zvučit. Když jsem mu říkal, že nemáme osobního zvukaře, zděsil se. Tvrdí, že každá kapela musí mít jako člena kapely zvukaře jinak se ani nehne a na stagei nemůže zaujmout. Co ho odrovnalo, byla má zkušenost s nazvučením jednotlivých koncíků např. v Praze. Že se zvučí 20 – 30 min před koncíkem nepobíral rozumem. Po nazvučení se věnoval každému členovi kapely zvlášť. Vysvětloval nám postupně všechny zásady nekretenského chovaní na place, na co bychom si měli dát pozor atd. Poté sme se vrhli každý den na kompletní analýzu jednoho songu. Měnili a trénovali především výraznější dynamické vyjádření a souhru drum`n`bass složky. Vyjadřoval se přesně, upřímně a nemálokrát i impulzivně (např. mě několikrát okřiknul, když sem cpal zpěvy tam, kam sem neměl – shut up you moron :))). Byl velmi trpělivý i empatický. Doopravdy nechci tady mazat med kolem huby, ale nenapadá mě, co bych mu mohl vytknout. Pro nás skvělá zkušenost, kéž by takováhle spolupráce mohla fungovat mnohem déle. Mohla by, ale na to nejsou peníze 😦 . Pochopili jsme, že bez producentské práce se velmi těžko dá utvořit kvalitní nahrávka či důležitej koncert. Zkušené vnější ucho je obrovsky důležité.  A to i pro amatérské kapeláy, nejen pro `špičku`. Je to nenahraditelná zkušenost. Jsem přesvědčen, že i u nás v  České republice jsou lidé, kteří s takovouhle profesionální vervou jdou do každé práce, jen je problém je najít a neustálé existennčí potíže je ženou do úplně jiných aktivit než jsou workshopy pro mladé kapely. Před loučením sme se polozbourali slívou na baru v Musiccity, poté mu jednu flašku jelínka věnovali a tramtadadá do všední šedi, krom hudby.

Lektor :

Jean-Pierre MATHIEU (Sound engineer)

In 1987 Jean-Pierre Mathieu studies at the School of audit engineering and does his first steps with English bands.
Back in France in 1992, he spends a short time in Treponem Pal, then he creates the band Naked Apes, with two albums. At the same time, he is sound engineer in Théâtre Jean Vilar, then sound engineer at Le Studio since 1997.
At Le Studio, Jean-Pierre Mathieu is in charge of the workshops about sound. He also participates with the voice teachers to follow the artists when they prepare new albums.

____________________________________________________________________________________

Workshops a hledání nových talentů

V roce 2007 se pořádal první workshop, orientovaný na mladé talenty české hudební scény ( Southpaw, Le Pneumatiq, Luna, Carrs, atd. )  První  díl byl  organizován ve spolupráci s Francouzským institutem v Praze , Le Studio, Gato loco production,  Les Flatiques, Davidem Kollerem a Petrem Stankem  (Michaels uncle), Tiborem Holodou ( Wilsonic Bratislava )

Le Studio je agentura specializovaná na tzv. koučing umělců, akupin hrající všechny možné hudební styly a to jak pro mladé umělce, tak pro etablované profesionály. Le Studio nabízí individuální trénik, kolektivní práci na scéně, zpěv, aranžmá, atd. Le Studie sídlí v Paříži a spolupracuje s různými hudebními soutěžemi Les Découvertes du Printemps de Bourges, The Fair price, etc..

Druhý workshop bude pořádán v Praze během 4  dní od 17. Února  2009, opět za podpory Francouzskho Institutu a ve spolupráci  s  Music City.

Jedním z účastníků bude také vítěz soutěže Skutečná liga 2008: Hentai Corporation.

Více informací na : change@movefestival.eu

Move podporuje a úzce spolupracuje se soutěži Skutečná liga ( živé vystopení  208mi skupin z celé republiky ). Pomáhá a podporuje vývoj soutěže od roku 2008, má aktivní účast v odborné porotě a sleduje vývoj mladých skupin. Move se také v budoucnu zaměří na českou lokální scénu.

Music City (www.music-city.cz)

____________________________________________________

WORKSHOPS and DISCOVERY OF NEW

TALENTS

In 2007, a first session of analysis was done for the young talents of Czech musical scene (Southpaw, The Pneumatiq, etc). This session was leaded in cooperation with the French Institute in Prague, Gato Loco production (F), David Koller, Petr Stanko (Michael’s uncle) and Le Studio (F).

Le Studio is an agency specializated in coaching of artists, bands playing all styles, emergent artists, singers, etc.. Le Studio offers individual training/coaching and collective work on stage, voice, arrangements, etc.. Situated in Paris, Le Studio works with networks of competition for young bands Les Découvertes du Printemps de Bourges, the Fair price, etc..

A coaching session will be held in Prague  by Jean-Pierre Mathieu in February 2009, with the support of the French Institute and Music City.

More informations : change@movefestival.eu

www.studiodesvarietes.org

Move supports and cooperates closely with the cometition for young artists Skutečná Liga (which got more than 200 bands from all the country). Helping and supportong the evolution of this competition in 2008, having an active participation to jury, and following the young artists, Move participates to the future of the czech local scene.

Music City (www.music-city.cz)


Reklamy

Zanechat Odpověď

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: